Hasan Kaimija i Turbe na Kuli |
Autor Administrator
|
Nedjelja, 13 April 2008 14:49 |
Ovo turbe je locirano s desnu stranu puta Zvornik – Kula. Narodna predaja
kaže da je iz velikog poštovanja prema šejh Hasan Kaimiji odmah poslije njegove smrti (1691 - 1692), narod podigao turbe. Objekat je građen
od lomljenog kamena, ćerpiča, i drveta, pokriven šindrom. Prvobitno
turbe je bilo maleno. Za jednu prostoriju ga je proširio Šemsibeg Tuzlić iz Tuzle i dao mu današnji oblik, a njegov bratić Bakirbeg Tuzlić pokrio je turbe crijepom 1908. godine, jer je drveni krov bio dotrajao. Dograđeno turbe danas ima svoju osnovicu:
10 x 6 m (s vana). Turbe je pregrađeno šindrom (šašavcima). U prvoj prostoriji obavlja se namaz i odmaraju se zijaretgjahi a u drugoj je grob šejh Hasan Kaimije, koji se nalazi u sredini turbeta. Grob je pokriven kuburom i ograđen lijepom drvenom ogradom. Preko kubure je razastrta zelena čoha, a oko bašluka je omotan zeleni saruk.
Hasan Kaimija je djelovao u drugoj polovici XVII vijeka rodom je Sarajlija. Poslije svršenih nauka u Sofiji, Kaimija se posvetio derviškom pozivu. Bio je šejh Sinanove tekije u Sarajevu.
U vrijeme koje je neposredno prethodilo velikom ratu s jedne strane između Turske, a s druge strane Austrije i Mletaka (1683 – 1699) došlo je do značajnih pokreta muslimanskih masa u Bosni. Jedan od epizodnih događaja bio je da su naoružani muslimanski seljaci godine 1093 (1682 - 1683) upali u Sarajevo, gdje su udruženi sa Sarajlijama – ubili kadiju (sudca) i njegova zamjenika. Posebno izaslani inspektor iz Stambola tim je povodom pogubio 12 ljudi, a 56 poslao u zatočeništvo. To je bio po svoj prilici uzrok da je Kaimija protjeran iz Sarajeva. Nastanio se poslije toga u Zvorniku, gdje je i umro 1103. tj. 1691 – 1692. godine. Kaimija su okušao i na književnom polju. Poznate su dvije zbirke Kaiminih turskih pjesama, i to pod nazivom >>Divan<< i >>Varidat<<.
Kaimija je pjevao i na svome narodnom jeziku, koji se u ono doba nazivao bosanski jezik. Sačuvale su se dvije njegove pjesme, i to jedna protiv pušenja duhana, a druga o osvajanju Kandije.
Kaimija je došao u Zvornik prije desetak godina svoje smrti. Cijelo to vrijeme bio je imam >>Namazđah<< džamije u Zvorniku. Priča se da je Kaimija stanovao u čukuri (mahala Fetija), danas Bolnička i da je često odlazio na mjesto gdje mu je danas grob i turbe. Još se prenosi da je prije na dan rekao da će sutra seliti na Ahiret. Slijedeći dan našli su ga u njegovoj sobi mrtva, pokrivena njegovom hrkom.
Hifzija Suljkić
|